2015 – Nerrina

 

2015 Ultra Long WinSplits Page – Split Times Analysis

RACE STATISTICS
Age ClassBase KM Rate (Mins/KM)DistanceRace Time (MMM:SS) For 100%Race Time Needed to Equal Winner's 107.49% (MMM:SS)
W17-20E8.089.40075:5981:39
W21E7.4014.400106:34114:32
M17-20E6.4515.00096:45104:00
M21E6.2222.300138:38149:06
RESULTS
PlaceNameClubTimeDiffKM Rate%age of Age Class Base KM Rate - Overall %age Placing
W17-20E9 400 m8 starting competitors
1Sonia HollandsCounties Manakau96:4510:17127.22 - 17
2Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering100:25+3:4010:40131.96 - 19
3Zoe DowlingWellington Ranges Orienteering103:43+6:5811:02136.49 - 22
4Olivia SprodTintookies Orienteers104:27+7:4211:06137.32 - 23
5Tara MelhuishParawanga Orienteers ACT110:08+13:2311:42144.74 - 26
6Nicola MarshallAustralopers Orienteering Club119:57+23:1212:45157.73 - 37
7Alison BurrillBullecourt Boulder Bounders125:33+28:4813:21165.15 - 41
8Leisha MaggsBendigo Orienteers128:32+31:4713:40169.07 - 45
-Asha SteerDandenong Ranges Orienteeringdid not start---
W21E14 400 m12 starting competitors
1Aislinn PrendergastEureka Orienteers120:558:23113.29 - 5
2Krystal NeumannEnoggeroos121:30+0:358:26113.96 - 7
3Natasha KeyMelbourne Forest Racers124:20+3:258:38116.67 - 11
4Liis JohansonMelbourne Forest Racers126:11+5:168:45118.24 - =13
4Anna SheldonUgly Gully Orienteers126:11+5:168:45118.24 - =13
6Belinda LawfordAbominable O-Men ACT156:09+35:1410:50146.40 - 27
7Clare BrownridgeBendigo Orienteers162:14+41:1911:15152.03 - 33
8Thorlene EgertonBayside Kangaroos Orienteers162:47+41:5211:18152.70 - 34
9Jenny CasanovaWallaringa Orienteering Club164:32+43:3711:25154.28 - 35
10Bridget AndersonOnkaparinga Hills Orienteering167:02+46:0711:35156.53 - 36
11Rachel WestBibbulmun Orienteers168:15+47:2011:41157.88 - 38
-Natasha SpargBibbulmun Orienteersdid not finish---
-Lucy McGarvaWagga and Riverina Occasionaldid not start---
M17-20E15 000 m14 starting competitors
1Henry McNultyLOST104:006:56107.49 - 1
2Patrick JaffeMelbourne Forest Racers107:44+3:447:10111.11 - 2
3Aston KeyMelbourne Forest Racers109:27+5:277:17112.92 - 4
4Matt DoyleCentral Highlands Orienteering112:11+8:117:28115.76 - 10
5Jarrah DayAustralopers Orienteering Club128:49+24:498:35133.07 - 20
6Oliver MillRed Roos ACT131:37+27:378:46135.92 - 21
7Louis CameronBendigo Orienteers137:17+33:179:09141.86 - 24
8Stephen MelhuishParawanga Orienteers ACT138:56+34:569:15143.41 - 25
9Will KennedyWallaringa Orienteering Club145:12+41:129:40149.87 - 29
10Ciaran LaneParawanga Orienteers ACT146:13+42:139:44150.90 - 30
11Nicholas CongediOnkaparinga Hills Orienteering158:10+54:1010:32163.31 - 40
12Lachlan CherryBendigo Orienteers160:48+56:4810:43166.15 - =42
13Sebastian OHalloranAustralopers Orienteering Club160:49+56:4910:43166.15 - =42
-Jack NeumannEnoggeroosdid not finish---
M21E22 300 m18 starting competitors
1Ian LawfordAbominable O-Men ACT156:056:59112.33 - 3
2Brodie NankervisEsk Valley Orienteering Club157:47+1:427:04113.67 - 6
3Kerrin RattrayMelbourne Forest Racers158:24+2:197:06114.21 - 8
4Rob PrestonNewcastle Orienteering Club159:02+2:577:07114.48 - 9
5Simon UppillOnkaparinga Hills Orienteering162:29+6:247:17117.16 - 12
6Bruce ArthurMelbourne Forest Racers175:29+19:247:52126.54 - =15
7David BrownridgeBendigo Orienteers175:34+19:297:52126.54 - =15
8Craig DuftyBibbulmun Orienteers181:03+24:588:07130.56 - 18
9Ricky ThackrayBibbulmun Orienteers204:38+48:339:10147.45 - 28
10Reuben SmithTintookies Orienteers210:07+54:029:25151.47 - =31
11Rob BakerMelbourne Forest Racers210:12+54:079:25151.47 - =31
12Jim RussellBendigo Orienteers219:10+63:059:49157.91 - 39
13Lee CoadyWestern and Hills Orienteers234:23+78:1810:30168.90 - 44
14Wayne EliotWullundigong Orienteers of the279:27+123:2212:31201.34 - 46
-Simon RouseDandenong Ranges Orienteeringmispunched---
-Ben GoonanBendigo Orienteersdid not finish---
-Todd NeveMelbourne Forest Racersdid not finish---
-John NieuwenhovenTintookies Orienteersdid not finish---
-Richard GoonanBendigo Orienteersdid not start---